You are currently viewing Po Warszawie pieszo i na kółkach.

Po Warszawie pieszo i na kółkach.

  • Post category:Wydarzenia

Po Warszawie pieszo i na kółkach.

Dzieci z Oddziałów III i V czyli Oddziałów „0” jako jedyni przedstawiciele mokotowskich przedszkoli uczestniczą w realizacji projektu edukacyjnego „Po Warszawie pieszo i na kółkach”.
Jest to program opracowany z inicjatywy m.st. Warszawy (Biura Polityki Mobilności i Transportu) w Młodzieżowym Domu Kultury im. Władysława Broniewskiego ul .Łazienkowska 7.  Podejmuje tematykę mobilności i zrównoważonego transportu w Warszawie i jest dedykowany dla uczniów zerówek i klas 1-3 oraz nauczycieli chętnych do nowych doświadczeń i poszukiwań, dla których ważne są podejmowane w programie zagadnienia.
W ramach realizacji programu dzieci uczestniczą w zajęciach z wykorzystaniem materiału interaktywnego poświęconego zasadom bezpiecznego poruszania się po ulicach, korzystania z transportu miejskiego oraz rowerów czy hulajnóg. Razem z pieskiem Człapakiem dzieci odwiedziły już metro warszawskie , poznając zasady korzystania z przejść i bramek wejściowych. Człapek razem z dziećmi był również w Kinie Muranów. 15 maja 2025r w ramach tego projektu dzieci odwiedziły Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Łazienkowskiej 7 oraz Miasteczko Przyrody przy ul. Fabrycznej. Uczestniczyły w zajęciach robotyki programując w parach robota tak aby mógł on przejść wskazany odcinek drogi oraz bezpiecznie przejść na dugą stronę ulicy. Podczas zajęć w MDK dzieci poznały zasady udzielania pierwszej pomocy. „Rozmawiały’ przez telefon z Ratownikiem medycznym ucząc się zasad właściwego przekazywania istotnych informacji na pogotowie oraz korzystania z numerów alarmowych. Ćwicząc poznały zasady układania osoby poszkodowanej w pozycji bezpiecznej. W drodze na zajęcia dzieci poruszając się po ulicy utrwaliły zasady bezpiecznego wejścia na przejście dla pieszych po uprzednim rozejrzeniu się oraz odwiedziły przystanek autobusowy.

Program „Po Warszawie pieszo i na kółkach” umożliwia łączenie:

  • tradycyjnych metod, jak: praca z książką – poradnikiem „Z Człapkiem pieszo i na kółkach czyli jak podróżować po Warszawie” i grą planszową „Z zajezdni do pętli”,
  • działań praktycznych, jak: proste naprawy roweru, korzystanie ze stacji naprawczych, ćwiczenie bezpiecznego poruszania się po mieście pieszo i na rowerze lub hulajnodze, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, miejskie gry terenowe, badania i obserwacje w terenie, wycieczki piesze z maskotką – kundelkiem Człapkiem, wycieczki komunikacją miejską, poznanie zajezdni autobusowych,
  • nowych technologii, jak: korzystanie z zasobów platformy edukacyjnej www.pieszoinakolkach.waw.pl, kodowanie na siatce kwadratowej, aplikacje dostępne dla każdego użytkownika Internetu, aplikacje na smartfon,
  • zadań, rozwijających umiejętność analizy i krytycznego myślenia, pozostawiających wolną przestrzeń dla kreatywności dzieci i nauczyciela.

Autorzy programu

  • Koncepcja – Honorata Waszkiewicz, dyrektor MDK Łazienkowska
  • Książka „Z Człapkiem pieszo i na kółkach czyli jak podróżować po Warszawie”: Opowiadania – Agnieszka Trepkowska, Teksty poboczne – Honorata Waszkiewicz, Ilustracje i opracowanie graficzne: JANGAR® Grażyna Gach, Zdjęcia – Tomasz Truszkowski 
  • Maskotka kundelek Człapek – projekt i wykonanie: Beata Mędzela, Beata Pani od Lalek